INFORMACIJA DARBUOTOJAMS.  Atnaujinta izoliacijos tvarka visuomenei:

  • Nuo pirmadienio, 2022 m. sausio 24 d., izoliacija bus privaloma tik turėjus kontaktą šeimoje, su kartu gyvenančiu asmeniu, sergančiu COVID-19 liga. nebereikės izoliuotis asmenims, kurie turėjo didžiausios rizikos sąlytį darbe.
  • Pagal patikslintą tvarką, izoliuotis reikės tik tuo atveju, jeigu asmuo turėjo sąlytį su kartu gyvenančiu asmeniu. Tokiu atveju izoliacija truks 7 dienas. Darbo vietoje sąlytį turėjusiems asmenims izoliuotis nebereikės, tačiau jiems išlieka rekomendacijos dėl testavimo, nuotolinio darbo ir kitų COVID-19 ligos prevencijos priemonių. Rekomenduojama tris kartus atlikti savikontrolės tyrimą arba greitąjį antigeno testą: iš karto sužinojus apie turėtą kontaktą, po 48–72 valandų ir dar po 48 valandų.
  • Sąlytį su kartu gyvenančiu asmeniu, sergančiu COVID-19, turėjusiems asmenims izoliacijos laikas skaičiuojamas nuo asmens, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, teigiamo PGR tyrimo ar laboratorijoje atlikto greitojo antigeno testo atlikimo (t. y. teigiamo rezultato patvirtinimo) dienos.
  • Kontaktą su kartu gyvenančiu asmeniu, sergančiu COVID-19, turėjusiems asmenims izoliuotis turės ir paskiepyti žmonės. Išimtis taikoma tik 90 d. laikotarpiu COVID-19 liga persirgusiems asmenims, kuriems liga patvirtinta teigiamu PGR ar greitojo antigeno tyrimu, atliekamu laboratorijoje, rezultatu.
  • Visiems sąlytį turėjusiems asmenims pasibaigus izoliacijos terminui ar tais atvejais, kai izoliacija netaikoma, kol praeis 10 d. nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju dienos bendraujant su kitais asmenimis privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius be vožtuvo. Tokie asmenys neturi dalyvauti renginiuose, masinio susibūrimo vietose, rekomenduojama apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių. Taip pat reikėtų stebėti sveikatos būklę, matuotis kūno temperatūrą, laikytis fizinio atstumo nuo kitų asmenų, užtikrinti tinkamą rankų higieną, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketą.
  • COVID-19 liga susirgusiems asmenims izoliaciją skiria ir nutraukia šeimos gydytojas. Pajutę COVID-19 ligai būdingus simptomus gyventojai turėtų registruotis tyrimui internetu www.1808.lt arba trumpuoju numeriu 1808 ir izoliuotis iki rezultato gavimo. Gavus teigiamą tyrimo rezultatą, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

Vadovaujantis LR SAM-Valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo 2022 m. sausio 20 d. sprendimu „Dėl gyvybiškai svarbias funkcijas vykdančių darbuotojų, privalančių dirbti nepertraukiamai fiziniu būdu valstybės lygio ekstremalios situacijos dėl covid-19 ligos plitimo grėsmės metu sąrašo patvirtinimo“  

  • jei dėl didelio gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdančių darbuotojų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), skaičiaus neįmanoma užtikrinti gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų vykdymo, dirbti gali besimptome COVID-19 ligos (koronaviruso infekcija) forma sergantys gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdantys darbuotojai,  jų sutikimu, nesilaikydami Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. kovo 16 d. įsakymu Nr. V-383 „Dėl Vaikų ir suaugusiųjų COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ nustatyto izoliavimo laikotarpio;

Primename: darbuotojai privalo patys sekti savo sveikatos būklę ir nevykti į darbo vietą pasireiškus karščiavimui, ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, žarnyno infekcijų ir kt. užkrečiamų ligų požymių, laikytis saugos ir asmens higienos reikalavimų, dėvėti asmenines apsaugos priemones.

ATMINTINĖ DARBUOTOJAMS kaip apsaugoti save ir kitus

            2020 m. lapkričio 7 d., šalyje paskelbus karantiną, paslaugos yra teikiamos vadovaujantis LR SAM-Valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu „Dėl socialinių paslaugų įstaigų veiklos organizavimo būtinų sąlygų“.

Darbuotojai privalo laikytis saugos ir asmens higienos reikalavimų:

  • Laikytis griežtos rankų higienos: plauti rankas su muilu ir tekančiu vandeniu, naudoti dezinfekcines priemones, vienkartines pirštines. Rankų higiena yra būtina prieš ir po sąlyčio su paslaugų gavėju, po sąlyčio su paslaugų gavėjo aplinka, jei liesti jo aplinkos daiktai, po pirštinių nusimovimo.
  • Dėvėti apsauginę veido kaukę. Jei darbuotojas negali dėvėti kaukės dėl vykdomos veiklos pobūdžio (pvz. darbas su klausos negalią turinčiais asmenimis), gali būti naudojamos kitos riziką mažinančios priemonės (pvz. veido skydeliai).
  • Pagal poreikį/galimybes vėdinti paslaugų gavėjo namus.
  • Vengti liesti rankomis veidą, akis, nosį, burną, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.
  • Informuoti paslaugų gavėjus, kad paslaugų teikimo metu kaukes turi dėvėti ir paslaugų gavėjas, jei tai netrukdo paslaugos suteikimui (pvz. paslaugos gavėjas nėra maudomas, maitinamas ir pan.), ir kartu su paslaugos gavėju toje pačioje patalpoje esantys asmenys. Kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei (rekomenduojama dėvėti veido skydelį).
  • Sekti savo sveikatos būklę ir nevykti į darbo vietą pasireiškus karščiavimui (37,30C ir daugiau), ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, žarnyno infekcijų ir kt. užkrečiamų ligų požymiams (pvz.: karščiavimas, sloga, pasunkėjęs kvėpavimas, kosulys, viduriavimas, vėmimas ir pan.). Pastebėjus sveikatos pokyčius, nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti tiesioginį vadovą.     
  • Informuoti tiesioginį vadovą apie savo ar savo šeimos narių grįžimus iš užsienio šalių, iš kurių sugrįžus rekomenduojama ar privaloma saviizoliacija.
  • Informuoti tiesioginį vadovą sužinojus apie paslaugų gavėjo kontaktą su asmeniu, grįžusiu iš šalies, iš kurios grįžus rekomenduojama saviizoliacija.
  • Jei yra galimybė, prieš vykdamas į paslaugų gavėjo namus, elektroninėmis ryšio priemonėmis susisiekti su paslaugų gavėju ar kartu gyvenančiais asmenimis arba iš karto nuvykus įsitikinti, kad paslaugų gavėjui (jo artimiesiems) nėra pakilusi temperatūra ir (arba) nepasireiškia kiti COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) būdingi simptomai. Sužinojus, kad paslaugų gavėjas turi padidėjusią kūno temperatūrą ar jam pasireiškė kiti Covid-19 ligai būdingi simptomai, iš karto informuoti tiesioginį vadovą, paslaugų gavėjo artimuosius.
  • Teikiant paslaugą, kai nėra būtinas tiesioginis darbuotojo ir paslaugų gavėjo kontaktas, rekomenduojama, kad paslaugų gavėjas būtų kitoje patalpoje (kambaryje) arba, pagal galimybes, būtų išlaikomas saugus atstumas.
  • Teikiant lydėjimo į kitas įstaigas paslaugas, darbuotojas turi užtikrinti, kad  paslaugų gavėjas dėvėtų veidą ir nosį dengiančią veido kaukę, tinkamai atliktų rankų higienos procedūras naudodamas dezinfekcinę priemonę prie įėjimo į instituciją.

Rekomenduojame:

  • Nesinešiokite darbe nebūtinų asmeninių daiktų;
  • Dezinfekuokite telefoną, raktus, kitus dažnai liečiamus daiktus;
  • Nenešiokite papuošalų, laikrodžių;
  • Ilgus plaukus tvarkingai suriškite;
  • Nuolat susipažinkite su Covid-19 ligai valdyti pateikiamomis naujienomis, rekomendacijomis, dalinkitės tik patikima, dalykine informacija;
  • Pasistenkite, kad būtų  kuo mažiau sąlyčio, susitikimų, ribokite bendravimą su kolegomis. Daugiau bendraukite telefonu ar išlaikykite saugų bent 2 metrų atstumą;
  • Jei turite klausimų, skambinkite, rašykite, spręsime visus klausimus kartu.

Pateikiame aktualias vaizdines instrukcijas:

Trumpas vaizdo klipas apie rankų higieną.
Rankų higiena (nuoroda į higienos instituto tinklalapį)
Apsauginių veido kaukių dėvėjimas

Asmens apsaugos priemonių naudojimas I dalis
Asmens apsaugos priemonių naudojimas II dalis

Prašome susipažinti su mūsų parengta informacija  PowerPoint prezentacijoje: 

Kaip padėti sau Covid – 19 pandemijos metu

· Pandemija – neeilinis įvykis. Jaustis blogai, jausti nerimą ar baimę yra normalu.

· Kartą ar dukart per dieną konkrečiu laikų patikrinkite, ar nėra naujos informacijos. Staigus ir beveik nenutrūkstamas naujienų antplūdis bet ką gali priversti sunerimti. Ieškokite informacijos oficialiuose šaltiniuose.

· Greičiausiai tiek Jūs, tiek daugelis Jūsų kolegų patiriate stresą. Dabartinėje situacijoje taip jaustis normalu. Stresas ir su juo susiję pojūčiai jokiu būdu nereiškia, kad nesugebate dirbti ar esate silpnas.

· Šiuo metu streso valdymas ir rūpinimasis savo psichosocialine gerove yra tiek pat svarbu, kiek ir rūpinimasis fizine sveikata.

· Pasirūpinkite savo esminiais poreikiais, darbo metu ar tarp pamainų pailsėkite, atsikvėpkite, pakankamai valgykite sveiko maisto, mankštinkitės ir palaikykite kontaktą su šeima ir draugais.

· Greičiausiai ši situacija tęsis dar ilgai. Tausokite jėgas – tai maratonas, o ne sprintas.

· Įvertinkite savo psichologinės energijos lygį. „Išsekus baterijai“ reikės „pasikrauti“ – pagalvokite, kas jums padeda atgauti jėgas.

· Įvertinkite savo protinį pajėgumą. Jei jaučiatės priblokšti, Jums gali prireikti daugiau laiko viskam apgalvoti ir perprasti.

· Kalbėdami venkite dramatizmo, kad nesukeltumėte savo kolegoms panikos.

· Venkite nenaudingų streso valdymo būdų, tokių kaip rūkymas arba alkoholio ar kitų preparatų  vartojimas.

· Deja, kai kurie darbuotojai pajus, kad jų šeimos nariai ar bendruomenė jų vengia dėl stigmos ar iš baimės. Jei tik įmanoma, stenkitės neprarasti kontakto su artimaisiais – vienas iš būdų yra ryšio palaikymas per elektronines priemones. Jei reikia socialinės paramos, kreipkitės į savo kolegas ar komandos vadovą – Jūsų kolegos taip pat gali būti patyrę kažką panašaus.

Parengta pagal: Dr. Julie Highfield

Vertė Violeta Ūsė ir Irmantas Ramanauskas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Ekstremaliosios medicinos katedra, LSMU Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinika, Krizių tyrimo centras